İÇERİDE- DIŞARIDA OYUNU

     Çocuklara bazı kavramları öğretirken, sadece sözel ifade ile değil de işin içine hareketin katılmasıyla daha kalıcı bilgiler edinileceğini konuşmuştuk. Bir şeyin yapılması, dinlenilmesinden çok daha fazla etki yapar. Montessori Ekolü’nde de beş duyunun, öğrenmede kullanılması büyük önem taşır. Bu nedenle duyuların geliştirilmesi için çalışmalar yapılır ve duyular desteklenir.

      Bu etkinliğimizde, zıt kavramlardan olan içeride-dışarıda sözcüklerini öğreniyoruz. Bu öğrenmeye biraz hareket katmak amacıyla bir oyun oynamayı planladık. Yere bir kablo ile daire oluşturduk. Benim komutumla, çocuklar dairenin içerisinde ya da dışarısında duracaklar. Komutların hızlanması ile hareket hızlanıyor. Hata yapan kaybediyor.

     Kalabalık gruplarda çok eğlenceli bir etkinlik. Çocuklar bu oyundan sonra bir daha içeride ve dışarıda kavramlarını karıştırmıyorlar. Çok kalıcı bir öğrenme gerçekleşiyor. Oyunla birlikte enerjilerini de atıyorlar.

     Siz de içeride-dışarıda zıt kavramları çocuklarınıza öğretmek için, bu oyundan yararlanabilirsiniz. Sevgiler…

 20,988 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir