ÇUBUK MAKARNADA SIRALI BONCUK DİZME

Malzemeler:

  • Çubuk Makarna
  • Renkli Boncuklar
  • Oyun Hamuru

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Eşleştirme Becerisi
  • Sıralama Becerisi
  • Kavram Bilgisi (Renkler)
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

 

       Pratik ve oldukça geliştirici bir etkinlikle herkese merhabalar. Bu etkinliğimiz yetişkin gözetimi koşuluyla iki yaştan itibaren kolayca uygulanabilecek oldukça geliştirici bir oyun. Malzeme bakımından teferruatlı olmayan, uygulanışı ve kavranması kolay olan bu etkinliği çocuklarınızla kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

      Etkinliğimizi kısaca anlatacak olursak; öncelikle oyun hamuruna (sabit durabilmesi amacıyla) iki adet çubuk makarna batırıyoruz. Çocuktan ilkine gelişigüzel boncukları dizmesini istiyoruz. Renkleri karışık bir biçimde dilediği gibi taksın. Ardından geliyoruz ikinci çubuk makarnaya. Bu makarnaya ilk makarnada gelişigüzel olarak taktığı boncuklarla aynı sırada renkli boncukları takmasını isteyeceksiniz. İlk bir kaç tanesini sizler yaparak gösterebilirsiniz. Eğer çocuğunuz henüz renkleri öğrenmemişse, eşleştirme şeklinde yapmasını isteyin. Zorlanmayacaktır. Ancak her taktığı rengin adını söyleyin ki rengi öğrenmesi de kolaylaşsın. Onun için pratik olsun. Eğer renkleri biliyorsa, her taktığı boncuğun rengini söylemesini çocuğunuzdan isteyin.

      Bu etkinlikle boncuk takma faaliyeti olarak küçük kasları gelişecek, el-göz koordinasyonu güçlenecek. Renkleri aynı sırada takması gerektiği için sıralama becerisi, dikkat ve konsantrasyonu, renk bilgisi ve eşleştirme becerisi de gelişmiş olacak.  Yani anlayacağınız iki yönlü bir kazanım sağlanmış olacak.

       Erken yaş döneminde çocuğunuzla yapacağınız bu tarz etkinlikler hem fiziksel gelişimi hem de zihinsel gelişimi için oldukça faydalıdır. Problem çözme becerisinin temelleri de bu tarz etkinliklerle atılır. Bu nedenle çocuklarınızla etkinlik yapmayı ihmal etmemenizi salık verir, keyifli günler dilerim…

 5,643 total views,  2 views today

label, ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. İFTİ 500 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir