AÇ-KAPAT

Malzemeler:

  • Kavanoz ve Kapağı
Yaş:
  • + 1 Yaş
Kazanımlar:
  • Dil Gelişimi
  • Fiziksel Gelişim
  • Komutlara Uyma
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

      Çocuklarla özel İngilizce çalışması yapmıyorum. Yapamam da zaten çünkü bunula ilgili bir yetkinliğim yok. Ancak bu tamamen onları İngilizceden uzak tutacağım anlamına gelmiyor. İkinci dil öğrenimi özellikle ilk üç yaşta çok çok önemli. Tabii böyle bir isteğiniz varsa.

     Ben İngilizce konusunda çocuklarımın, bir kulak dolgunluklarının bir aşinalıklarının olmasını istediğim için bazen gün içerisinde İngilizce kelimeler ve kavramlar kullanıyorum çocuklarımla konuşurken. Bunu özel bir çaba olarak değil, günlük akışta gerçekleştirmeye çalışıyorum. Yeri geldiğinde de İngilizce kartlarımızla oyun oynuyor, İngilizce kitap okuyor ya da müzik dinliyoruz. Ama bunlardan hiçbiri zorlama yoluyla ya da ders niteliğinde olmuyor. Çocuklar bunu fark etmiyorlar bile. 

       Bu çalışmada yukarıda bahsettiğim örneklerden biri. Spontan gelişen bir etkinlik. Kerem Hakan kavanoz kapağını açıp kapatırken bu etkinlikte aradan çıkmış oldu yani. Aç kapa çalışması yaptık  bu etkinliğimizde.  Hem dil gelişimini destekledik hem fiziksel gelişimini. Ayrıca komutlara uyma konusunda da bir ilerleme söz konusu olmuş oldu. 

      Bu etkinliği, gel, git, ver, al, otur , kalk vb. birçok fiil içinde kullanabilirsiniz. Emin olun hemen kapıyorlar ve istediğinizi yapıyorlar. Erken diye düşünmeyin sakın. Türkçe kelimeyi nasıl anlıyorlarsa İngilizcesini de anlıyorlar. Eğer siz de bu konuda benimle aynı görüşte iseniz günlük yaşamınıza İngilizce sözcükler dahil edebilirsiniz. 

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir