SINIRLI BOYAMA

Malzemeler:

  • Boyama Sayfası
  • Boya Kalemleri
Yaş:
  • + 18 Ay
Kazanımlar:
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Sanatsal Etkinlikler
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Duygusal Gelişim

      Hemen her anaokulunun ve kreşin vazgeçilmez etkinliklerinden biridir sınırlı boyama. Hatta AVM’lerdeki çocuk eğlence alanlarında yapılan etkinliklerde, tatildeki mini cluplarda, fuarlardaki tanıtım bölümünün çocuk eğlendirme kısmında, hep bu etkinlikle karşı karşıya gelirsiniz. Peki amaçsızca zaman geçirme amacı ile mi yaptırılmaktadır sınırlı boyama? Tabii ki hayır.

     Sınırlı boyamanın pedagojik açıdan önemi büyüktür. Her şeyden önce boyama çalışması bireye duygusal açıdan bir dinginlik verir, onu rahatlatır. Okul öncesi yapılan bu faaliyet el-göz koordinasyonunu destekler, ince motor becerileri geliştirir ve okula bir ön hazırlık sağlar. Çocuktaki sanat ve renk algısına katkıda bulunur. Sanatsal bir bakış açısı oluşturmasında yardımcıdır. Dikkat ve konsantrasyon becerisini geliştirerek öğrenmeyi destekler.

     Tüm bunların yanı sıra tercih edilmesini gerektirecek bazı pratik unsurları da bünyesinde barındırır. Ekonomiktir, belirli bir devamlı harcamayı gerektirmez. Malzemeleri kolay temin edilebilir. Her ortamda rahatlıkla uygulanabilir. Dökülmez, saçılmaz, kaybolmaz. Kalabalık gruplarda ortak etkinlik açısından uygundur, sayı sınırlaması gerektirmez. Hemen her çocuğun severek uyguladığı bir etkinlik olduğu için zor anların kurtarıcısıdır.

       Tüm bu artı unsurlar sınırlı boyamayı cazip hale getirmekte ve sık sık tercih edilmesine neden olmaktadır. Siz de çantanızın bir köşesinde bir kaç boya kalemi ve boyama sayfası bulundurduğunuz takdirde, bazı durumlarda  ne kadar kullanışlı olduğunu fark edeceksiniz. Bu; bazen doktor sırası beklerken, bazen arkadaşınızla kafede bir fincan kahve içerken, hatta arabada yolculuk ederken bile olabilir…

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir