SAĞLIKLI VE SAĞLIKSIZ BESİNLER

Malzemeler:

  • Yiyecek Resimlerinin Bulunduğu Bir Kağıt
  • Kalem

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Günlük Yaşam Becerileri
  • Gruplama Becerisi
  • Sağlıklı Yaşam
  • Küçük Kas Gelişimi
  • Ayırt Etme Becerisi

      Çoğu ailenin en büyük sıkıntılarından biridir sağlıksız beslenme alışkanlığı olan çocukları. Abur cubur yeme alışkanlığı olan çocuklar genel olarak sebze ve meyve gibi sağlıklı gıdaları yemek istemezler. Çocukların beslenme alışkanlıkları konusunda bilinçlenmesini artırmak adına çeşitli etkinlikler oluşturulabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, bu bilinç sadece çocukta değil ailede de olmalıdır. Sağlıksız beslenme alışkanlığı olan bir ailede, çocuktan sağlıklı beslenmesini istemek çok da gerçekçi olmayacaktır.

      Yiyecek konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen bu etkinlikle çocuklarınız hangi yiyeceklerin sağlıklı olduğunu, hangilerinin sağlıksız ve zararlı olduğunu öğrenecektir. Bunu hayata geçirmesi tabii ki zaman alacaktır ancak imkansız değildir. Aslında doğru olan çocuğu bu tür gıdalarla mümkün olduğunca hiç karşılaştırmamaktır. Eğer bunu engelleyemiyorsanız da zaman aralıklarını uzun tutmak da fayda vardır.

     Günlük yaşam becerileri kapsamına alınabilecek bu etkinliği, birçok yiyeceğin resmini bir kartona yapıştırarak ve sağlıksız olanları işaretlemesini isteyerek uygulayabilirsiniz. Böylece küçük kasları da gelişecek, gruplama becerisi aktifleşecektir.

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir