QWİRKLE İLE EŞLEŞTİRME

Malzemeler:

  • Qwirkle Oyun Seti
Yaş:
  • + 1 Yaş
Kazanımlar:
  • Eşleştirme
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Zihinsel Gelişim
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Kavram Bilgisi (Dil Gelişimi)
  • Görsel Duyunun Hassaslaştırılması

    Annelerin birinci görevi; elindeki tüm materyalleri çocukları için sonuna kadar sömürmektir. Bir anne olarak ben de elimden geldiği kadar bu görevi yerine getirmeye çalışıyorum. Atılacak bir materyali bir etkinlikte kullanmadan atmamaya özen gösteriyorum. Bir oyuncak çocuklarımın yaşına uygun değilse ve oynayamıyorlarsa, oynayabilecekleri hale getiriyorum. Amaç dışı kullanıyorum. Kurallarını değiştiriyorum. Ama bir şekilde o materyali kullanıyorum. 

     Qwirkle de bu çok zor olmadı. Amaç dışı kullanımın ilk partındayız. Yaşımız küçük ise Qwirkle oynayamayacak mıyız? Biz de eşleştiririz. Çok eğlenceli bir eşleştirme çalışması oldu.Kerem Hakan oldukça sevdi bu materyali. İlk alındığında yaptığı şey büyük bir keyifle parçaları sağa sola fırlatmaktı. Ama artık yan yana koymaya aynısını bulmaya çalışıyor bu çalışmadan sonra. Arada yine ufak tefek fırlatmalar ve bu durumdan müthiş haz alma durumları söz konusu oluyor ama nispeten azaldı diyebiliriz. 

      Bu eşleştirmede, aynı şekillerin 6 farklı rengi mevcut olduğu için hem şekil ayrımlaması hem de renklere göre eşleştirme yapması gerektiğinden daha faydalı bir çalışma oldu. Dikkat ve konsantrasyon gelişimi adına da çok etkili bir aktivite. Bakalım bu oyun materyalinden daha ne gibi oyunlar çıkacak. Hep birlikte göreceğiz. 

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir