“ORMANDA GEZER İKEN” KURT BABA GRUP OYUNU NASIL OYNANIR?

     Çocuklar grup oyunlarına bayılırlar. Hele ki bu oyun hareketli olursa asla karşı koyamazlar. Okul öncesi dönemde grup oyunlarını, hareketli oyunlardan seçmek en mantıklı seçim olacaktır. Tam olarak sosyal ilişkilerin gelişmediği, halen benmerkezciliğin bünyede egemen olduğu okul öncesi grubu; hareketli oyunlar sayesinde hem daha çok eğlenecek hem de sosyalleşecektir.

     Bu videomuzda sizlerle çok keyifli bir oyunu paylaşmak istedik. Bu oyunu bana Aybike Esra öğretti. O da okuldan öğrenmiş. Okul ortamında, kalabalıkla daha eğlenceli olsa da, biz evde oynamaktan da çok keyif aldık. Oyunun amacı çocukların kelime ( fiil) türetmelerini sağlamak, diğer oyuncuların söylediklerini akılda tutarak tekrarlamamak, sosyal gelişimi desteklemek ve hareket etmek. Hal böyle olunca oyunla birlikte çocuklar; dikkat ve konsantrasyon, uzun süreli bellek gelişimi, müzik ve ritim becerisinin gelişimi, fiziksel gelişim, dil gelişimi ve sosyal gelişim konusunda desteklenmiş oluyorlar.

     Oyunun oynanış tarzı ise şöyle;

     Ebe olan kişi ortada duruyor ve basit bir tekerlemenin ardından, çevresindeki çocuklardan birine soruyu yöneltiyor. Cevap veren kişinin, o zamana kadar söylenen eylemlerden farklı bir şey söylemesi gerekiyor. Aynı şeyi söylerse eleniyor. Söyleyen kişinin aynı zamanda hızlı da söylemesi gerekir. Oyun tempolu ve düşünme süresi yok. Son kalan kişi oyunu kazanmış oluyor. Fiiller havada uçuşuyor. Hareket ise çocukların enerjilerini atması adına çok işe yarıyor.

      Evde az kişi olsanız da bu oyunu mutlaka oynayın derim. Keyifli oyunlar…

Tekerleme:

Ormanda gezer iken,

Kurt babaya rastlar iken,

Kurt baba kurt baba ne yapıyorsun?

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir