NOTALAR

Malzemeler:

  • Xylophone
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Duyuları Hassaslaştırma
  • Müzik Algısı
  • Nota Bilgisi

     Artık notaları öğrenme zamanı geldi. İlk çalışmalar başarılı. Bakalım müziğe yatkın olacak mıyız? Şimdilik o konuda bir hüküm veremeyiz. Ancak çocuklara müzik bilincini daha bebekken aşılamamız mümkün.

   Gerek dinlediğimiz müziklerle, gerek söylediğimiz ninnilerle, gerekse enstrümanlara temas etme fırsatı verdikçe onlardaki müzik ilgisini ve algısını artırabiliriz. Müzik algısı ise gelecekte anlama ve anlamlandırma, sosyal uyum, matematik becerileri ve dil gelişimi gibi pek çok alanda öğrenme kanallarını açan bir iksir niteliğinde.

     Bu nedenle çocuklarınızı müzikle ne kadar erken tanıştırırsanız o kadar iyi. Enstrüman kullanma yaşı genel olarak dört yaş sonrasında başlamaktadır. Bu yaşa kadar yapabilecekleriniz ise; notalı müzikler dinlettirmek (Klasik müzik gibi), enstrümanları tanımasını sağlamak, çocuğun teması ile ses çıkaran oyuncaklar edinmek, birlikte şarkı söylemek, ritim tutmak ve müzik eşliğinde dans etmek olabilir.

    Bol notalı günler diliyorum…

 

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir