MÜZİK AKADEMİK BAŞARIYI DESTEKLİYOR

    Melbourne Üniversitesinde yaptığı doktora tezinde nörolojik bilim ve müzik eğitimi konularına odaklanan, Canberra Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Anita Collins ile Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Madi’nin katıldığı; “Müzik Eğitimi Akademik Başarıyı Nasıl Destekliyor?” konulu panel çok sayıda akademisyen, öğretmen ve velinin katılımı ile Bilfen Okullarının Çamlıca Kampüsünde gerçekleşti.

music 

    Balçiçek İlter moderatörlüğünde gerçekleşen panelde müzik eğitiminde yaş faktörünün önemini vurgulayan Collins; “Her çocuk daha anne karnındayken anne ve babasının sesini, dışarıdaki sesleri anlamlandırır. 0-7 yaş süreci çocuğu hayata hazırlayan en önemli dönemlerdendir. Müzik eğitimi tabi ki her yaşta önemlidir ama bu yaşlar beynin daha yoğun ve aktif çalıştığı zamanlardır. Kişi hayatı boyunca bu dönemdeki birikimlerini kullanacaktır. Müzik eğitimi alan kişi seksen yaşına geldiğinde bile beyin sağlığı diğer kişilere göre daha iyi olacaktır.” dedi.

      Müziğin beyin üzerinde olan etkilerinin ilk başta tesadüfi bir şekilde öğrenildiğini belirten Dr. Anita Collins; bu etkinin görüldüğü ilk anın, yeni bir teknoloji ürünü olan FMRI makinesi üzerinde çalışılırken arka fonda tesadüfen açılan bir müzik sesi ile başladığını belirtti. Bir anda makine üzerinde beynin farklı farklı noktalarının harekete geçtiğini gören uzmanlar, müzik dinleyen insanlarda beynin birçok noktasının bir anda harekete geçtiğini saptadılar.
enstrüman 
Müzik Eğitimi Hafızayı Güçlendirir

      Müzik eğitimi alan kişilerin hafıza sistemlerinin çok iyi çalıştığı, özellikle sözel belleklerinde %17 artış sağladığını belirten Dr. Anita Collins; “Bilim adamları çalışmalarında görüyorlar ki müzikle uğraşanlar hafızalarına bir şeyi atarken sadece bir dosya yapıp hafızaya atmak yerine bunun kopyalarını yapıyorlar ve zihinlerinde tekrar tekrar aynı şeyin dosyasını açıyorlar. Böylelikle müzikle ilgilenenlerin bir şey olduğu zaman onu hatırlamaları çok daha kolay oluyor.” diye konuştu.

      Müzik eğitiminin beynin dokunma, görme, işitme, konuşma, zamanlama, akıl yürütme, dikkat, planlama ve sosyalleşme noktalarını yoğun bir şekilde çalıştırdığını gözlemleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Madi ise; Müzik eğitimi ile beyin gelişir. Müzik, beynin kaygı alanının kullanılmamasını sağlar. Müzik bu anlamda beyindeki kaygı alanının kullanılmasına izin vermediği için kişiyi Alzheimer riskinden de korur.” dedi. 
     Yapılan tüm bu araştırmalara dayanarak, müzik eğitiminin herkes için çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar; müzik eğitimi ile yetileri gelişmiş olan insanların daha yüksek IQ’ya sahip oldukları ve öğrenmeye bağımlı olarak akademik kariyerlerinde daha başarılı olduklarının altını çizdiler.
 

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Kaydet

Kaydet

label, , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir