KURUYAN OYUN HAMURLARI

     Biz ebeveynlerin en çok şikayet ettiği konulardan biridir oyun hamurlarının kuruması. Birkaç oynamadan sonra kuruması bir yana, bir de miniklerin kabına koymayıp dışarıda unuttuğu için kuruması iyice çileden çıkarır anne babaları. Çocuklar yeni oyun hamuru talep ettiklerinde ise klasik tepki hep şudur ; “Eee daha yeni aldık ya oğlum/kızım”.

      Ancak artık bu olumsuz durum için üzülmenize hiç gerek yok. Bütçenizin daha az sarsılması adına oyun hamurlarınızı tekrar yumuşatabileceğiniz bir yöntem paylaşmak istiyorum bu yazımda. Böylelikle oyun hamurlarını tekrar tekrar kullanabilecek ve keyifli vakitler geçirebileceksiniz.

     Öncelikle kurumaya yüz tutmuş, ufalanan oyun hamurumuzu biraz elimizde yoğuruyoruz. Daha sonra kabına koyup iyice bastırıyoruz. Bastırmamızın sebebi aralarda boşluk kalmasını engellemek. Daha sonra oyun hamurunun üzerini hafifçe kaplayacak kadar su ilave ediyoruz ve kapağını kapatarak 2-3 gün bekletiyoruz. Bekleme sırasında hamur yavaş yavaş bu suyu emecek. Beklemenin ardından kapağı açarak fazla suyu tahliye ediyoruz. Kağıt havluyla hafifçe nemini aldıktan sonra iyice yoğuruyoruz. Başlangıçta elinize yapışmasına aldırmayın. Sabırla yoğurduğunuzda sizi yumuşacık bir hamur bekliyor olacak:) Tüm bu aşamaları çocuğunuza yaptırmak ise ayrı bir etkinlik olabilir. Kendi işini kendisi yaparak ciddi bir sorumluluk almış olur böylelikle…

Artık oyun hamurunuz tekrar oynanabilecek durumda. İyi eğlenceler:)

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir