KODLAMA İLE YÖN BULMA OYUNU

      Bildiğiniz gibi şu sıralar çocuk etkinlikleri içerinde kodlama etkinliği çok popüler. Meraklı Minik dergisi de bu sayısında kodlama ile ilgili bir etkinlik paylaşmış. Gelecek nesil için kodlama becerisi çok önemli hale gelecek. Bilişim çağının olmazsa olmazı olan kodlama becerisi küçük yaşlardan itibaren kazandırılmaya çalışıyor. Bir çok kolaj kodlama eğitimini müfredatına almış durumda. 

 

          Okul öncesi dönemde kodlama eğitimi daha çok oyunlarla benimsetilmeye çalışılıyor. Yön bulma oyunları gidi oyunlarla çocuklara sembolik düşünme pratiği kazandırılıyor. MEB de ilköğretim kapsamında bu eğitimi destekliyor. Bununla ilgili EBA da bir programlama bölümü bile mevcut. Peki bu eğitim gerçekten yararlı mı? Amacına uygun şekilde verilirse, EVET. Ancak ülkemizde bazı şeyler sırf yapılıyor gözüksün diye yapıldığı için maalesef tereddütlerim de yok değil. 

        Gelelim oyunumuza… Bu oyunda bir bahçe ve bahçenin içerisinde çeşitli bitki ve hayvanlar var. Bunun yanı sıra kartlarımız ve yön pullarımız mevcut. Kartta belirtilen hedefe en kısa yoldan nasıl gidebileceğimizi tarif etmemiz isteniyor ama yön pullarıyla. Yani tarifi göstermek yerine yön pulları ile kodluyoruz (yukarı, sağ, sağ, sağ, yukarı ,sol, aşağı gibi…). Sonrasında hedef kartın arkasına bakarak kodlama alanımızla karşılaştırıp, doğru olup olmadığını kontrol ediyoruz. 

        Çocuklar bu etkinlikle, hem yönler konusunda daha bilinçli oluyorlar hem de kodlama diliyle tarif edebiliyorlar. Hem eğlenceli hem de çok eğitici bir oyun.  Bu etkinliği farklı versiyonlarla üreterek evinizde çocuğunuzla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Gelecek nesli geleceğe göre yetiştirebilmek dileğiyle…

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir