İPEK BÖCEĞİ GELİŞİM (BAŞKALAŞIM) EVRELERİ

Malzemeler:

  • Hikaye oluşturan çıkartmalar

Yaş:

  • + 3 Yaş

Kazanımlar:

  • İnce Motor Beceriler (Fiziksel Gelişim)
  • Doğa ve Fen Bilgisi
  • Sıralama
  • Hikaye Oluşturma
  • Yaşam Döngüsü
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Benzerlik ve Farklılıklar

       Dergilerimizden birini şöyle bir kurcalarken bir konu dikkatimi çekti ve Aybike Esra ile uygulamaya karar verdim.  Bu bölümde ipek böceğinin gelişim evreleri yer alıyordu ve çıkartmalar yardımı ile görselleştiriliyordu.

      Çıkartmaların küçük kas gelişimdeki yeri ve önemini zaten hepimiz biliyoruz. Ancak buradaki çıkartmalarda bir doğa olayı da mevcuttu. İpek böceğinin gelişim evrelerini görsel bir biçimde öğrenebilecektik. Bu beni heyecanlandırdı. Çünkü kızımın ilgi gösterip göstermeyeceğinden emin değildim. Ama neyse ki oldukça dikkatini çekti. Hem doğa ve fen etkinliği yaptık hem de çıkartma yapıştırarak küçük kaslarımızı geliştirdik.

     Hikayeyi doğru sıralama becerisinin gelişimi de döngüyü doğru anımsama konusunda çok önemli. Bu nedenle pekiştirmek adına bir kaç kez hikayeyi tekrarlamakta fayda var. Değişim sırasındaki görüntüleri incelemek, çocukların benzerlik ve farklılıkları ayrımsaması adına da faydalı.

     Eğer çıkartma şeklinde bu evreleri bulma imkanınız yoksa; hikayenin resimlerini kullanarak ya da internette bu gelişimle ilgili bir video izleterek de etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Daha büyük yaş çocukları için etkinliğin ardından konuyla ilgili çocuğunuzdan resim yapmasını isteyebilirsiniz. Ve böcek korkunuz yoksa evde ipek böceği bile yetiştirebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz:)

label, , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir