DANS ETMEK NE GÜZEL ŞEY

     Rengarengiz, birbirimizden farklıyız. Ancak coşkumuz, duygularımız, gülüşümüz aslında aynı. Doğduğumuz topraklar bile bu coşkuyu farklılaştıramıyor. Fersah fersah uzak olsak da birbirimizden; 7 nota bizi birleştirebiliyor.

    Bugün ülkelere özgü dansları ele aldık. Bu konuyu evlerimize taşıyan Meraklı Minik dergisine teşekkür ediyorum. Güzel bir etkinlik oldu bizim için. Öncelikle ülkelerden bahsettik. Ülkelerin birbirinden farklı olan yaşamına, kültürüne değindik. Ülkeleri birbirinden farklı kılan özellikleri belirledik. Sonrasında ise benzer yönlerine eğildik. Elimize “dansa ve müziğe olan tutku” geldi. Ne kadar birbirinden farklı özellikler taşısak da dans etmeyi sevdiğimizi öğrendik.

       Dergideki resimler elbette bizim, dansları öğrenmemize ve hayalimizde canlandırmamıza yeterli gelmedi. Bu dansların yapıldığı videoları da izleyerek bilgimizi pekiştirdik. Dansın nasıl bir müzikle ve nasıl hareketlerle yapıldığını öğrenmiş olduk. Bu danslardaki ortak coşkuya da değindik. Etkinliğin ardından biz de dans ettik.

     Montessori hayalinde “tek bir kalple atan dünyayı” çiziyordu. Onun dünyası biricikti ve çok özeldi. İçerisinde yaşadığımız dünyaya baktığımızda, hayalinin maalesef gerçekleşmediğini görüyoruz. Çocuklarımıza miras bırakacağımız dünya, hiç de iç açıcı değil. Ama yine de umudumuz var. Bu nedenle çocuklarımızı barışa susamış bir biçimde yetiştiriyoruz. Onlara, “farklılıklara rağmen aynıyız” mesajını veriyoruz. Kozmik eğitimin bir amacı da bu değil mi zaten?

     Macar, Hintli, Türk, Rus, Çinli, Alman…. Öncelikle hepimiz insanız. Hepimiz üzülüyor, mutlu oluyor, heyecanlanıyor ve dans ediyoruz. DANS ETMEK NE GÜZEL ŞEY…

 5,165 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir