İLK SİNEMA DENEYİMİ

     Ben bir sinemaseverim. Çocuklarımın da sinemasever olması beni mutlu eder. Bir yerden başlamanın zamanının geldiğini düşündüm. Aybike Esra ile ilk sinema deneyimimizi yaşadık dün. Bu konudan biraz bahsetmek istedim. Öncelikle Aybike Esra televizyon izleyen bir çocuk değil. Evimizde tv açılmıyor. Sadece son bir yıldır 3-4 dakika günlük limiti olan video izlemesine müsaade ediyoruz. Sinemaya götürmeye karar vermeden önce ufak çaplı bir simülasyon olması açısından evde bir sinema ortamı oluşturdum. Birlikte Arı Filmini izledik. Sinemada nasıl davranılması gerektiğini, nasıl bir ortam olduğunu, neler yapıldığını hem konuştuk hem deneyimledik. Böylece bir sinema deneyimi yaşatmış olduk.

      Sonrasında gerçek bir deneyim yaşaması adına şuan vizyonda bulunan Buz Devri filmine gitmeye karar verdik. Ancak dikkat etmediğimiz bazı unsurlar vardı. Sizlerin aynı hataya düşmemesi adına bu konuda bilgilendirme yapmayı kendime vazife edindim.

      Öncelikle gittiğiniz filmin çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığı konusuna mutlaka dikkat edin. Buz Devri filminin diğer versiyonlarını izleyip bir sakınca görmediğim için gözü kapalı filmi tercih ettim. Ama yanıldığımı gördüm. Filmin özellikle giriş kısmı biraz fazla hareketli ve korkutucu. Zaten +7 ibaresini de koymuşlar. Bu nedenle 6-7 yaş altı için çok da uygun değil.

      İkinci dikkat etmeniz gereken kısım ise sinema salonu. Sinema salonunun kötü ses sistemine sahip olması, çocuğunuzun kötü bir başlangıç yapmasına sebebiyet verebilir. Ki bizim gittiğimiz sinema salonu Türkçe olması ve benim iş saatim sonrasına uyması açısından tercih ettiğim, ancak ses sistemi korkunç olan bir sinema salonuydu. Bu nedenle yüksek ve dengesiz ses bizi çok rahatsız etti.

     Üçüncü ve en önemli konu ise film öncesi yayınlanan fragmanlar. Bir çocuk filminin öncesinde 3 tane şiddet ve savaş sahneleri içeren fragmanın konulması hangi küçük beyinlilerin fikri açıkçası çok merak ediyorum. Bir değil iki değil tam üç fragman. Bu nasıl bir akıldır , bu nasıl bir anlayıştır. Akıl sır erdiremiyorum. Kızımın bana sarılmasını ve ekrana bakmamasını sağlamama rağmen, sesten dolayı çocuğun aklı çıktı. “Gidelim istemiyorum”, “ben sevmedim” diye feryat etti çocuk. Onu sakinleştirmek epeyce bir zamanımı aldı. Ancak yine de yaşadığı bu ilk deneyim onun hafızasından çıkacak gibi görünmüyor.  Bu nedenle sinemada film izlemeye karşı bir önyargı oluştu. İkinci bir deneyimi yaşamak ister mi, hiç sanmıyorum.

      Filmin ikinci yarısını seyretmedik. Tekrar izlemek istemedi. Sinemadan çıktık. Evde babasının sorması üzerine ” beğenmedim, birbirlerine vuruyorlardı, kötü davranıyorlardı, bağırıyorlardı” dedi. Yine de sinemayı sevdirme adına çabalarım sürecek. Ancak daha bilinçli hareket edeceğim. Öncelikle ben gidip izleyeceğim. Açıkçası daha güzel bir başlangıç yaşamasını isterdim. Siz yaşamayın diye tecrübelerimi aktarmak istedim. Umarım sizin için daha olumlu başlangıçlar olur.

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir