BASKI ÇALIŞMASI EŞLİĞİNDE SOHBET

    Günümüz şartlarında maalesef ki hayatlarımız koşuşturmaca içerisinde geçiyor. İş hayatı, ev hayatı, sosyal yaşam, çocukların okulları, gereksinimler için yapılan alışverişler, işler işler işler… Gün sonunda herkes bir köşede bitkin halde yatar vaziyette oluyor. Sürekli yetiştirilmesi gereken şeyler oluyor. Ev işleri oluyor, ödevler oluyor, ofisten gelen ve yarına hazır olması gereken evraklar oluyor. Bu hengamede bir şeyi unutuyoruz: KONUŞMAYI. Özellikle konuştuğumuz şeyler işte var olan problemler, günün yoğunluğu, ödevlerin yapılıp yapılmadığı oluyor. Sohbet etmiyoruz. Aile bireylerinin halini hatırını sormuyoruz. Kuru bir “Nasılsın?”la geçiştiriyoruz. 

      Ailenin bir arada kalmasının, mutlu aile bağlarının, mutlu çocuk yetiştirmenin en önemli unsurlarından biri “İletişim”dir. İletişim olmadan çocuk eğitimi olmaz. Bu nedenle çocuk yetiştirirken en dikkat edilmesi gereken şey; çocukla kaliteli vakit geçirmek ve konuşmaktır. Bu aynı zamanda en iyi disiplin yöntemidir. 

     Hiç farkettiniz mi çocuklarınız neden en yoğun olduğunuz dönemde huysuzluk çıkarırlar? Çünkü o gün yetiştirmeniz gereken birçok şey vardır, çocuk kenara itilir ve öylece beklemesi istenir. Ama çocuk ilgi ister, fark edilmek ister, konuşmak ister ve arıza çıkararak da olsa istediğini elde eder. Bu nedenle ne kadar yoğun olursanız olun çocuklarınıza vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Onların yegane varlığı sizsiniz ve sizin ilginize ihtiyaçları var. Küçük molalarda onunla bir şeyler yapın. Yaptığınız şey sırasında sohbet edin. 

      Çocuklar konuşmayı sever ve sürekli soru sorarlar. Onların sorularını cevaplamak, merak duygularını pekiştirir ve daha araştırmacı çocuklar yaratır. Yaptığınız etkinlikler hakkında konuşun, anlatın. Ufkunun genişlemesine olanak tanıyın. Dil gelişimini destekleyin. Hem de sizinle sohbet etmenin hazzıyla duygusal gelişimine katkıda bulunun. 

     Çocuklar hayattan küçük şeyler bekleyen varlıklardır. Ufacık şeyden bile mutlu olabilecek yeteneklere sahiptirler. Yaptığınız 10 dakikalık bir sohbet onların, yataklarına mutlu bir biçimde gidip uyumalarına yeter. Yeter ki sevildiklerini ve ilgilenildiklerini bilsinler. 

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir