SIRALAMA ETKİNLİĞİ

Malzemeler:

  • Halka Oyuncak

Yaş:

  • + 6 Ay

Kazanımlar:

  • Koordinasyon
  • İnce Motor Beceriler
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Sıralama Becerisi
  • Duyuların Hassalaştırılması
  • Büyük Küçük Kavramının Algılanması

     Anne adaylarının ve taze annelerin kafalarında en çok soru işareti oluşturan konulardan biri de bebeğime nasıl oyuncak almalıyım mevzusudur. Oyuncak bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Doğumdan itibaren mümkün olduğunca farklı uyaranla karşılaşan çocukların zihinsel gelişiminin daha önce olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

      Oyuncakların sayısından ziyade çeşitliliği ön planda tutulmalıdır. Evdeki her bir oyuncağın işlevi ve hitap ettiği alan farklı olmalıdır. Bir bebeğin 20 pelüş oyuncağının olması hiç bir anlam ifade etmemektedir. Bir tane olması yeterlidir. Bunun yerine zihinsel gelişimini destekleyecek, duyularını aktive edecek oyuncaklara yönelmek daha yararlı olacaktır.

      Oyuncakçılarda sıklıkla rastladığımız bu halka oyuncak aslında basit ama çok işlevseldir. Bebeklik dönemi için tasarlanan bu oyuncakla, bebeklerde büyük küçük kavramı oluşur ve sıralama yapabilir hale gelirler. Koordinasyon ve konsantrasyon gelişimine de katkıları vardır. Küçük kas gelişimini destekler. Halkaların içerisinde bulunan farklı boncuklar da işitsel hassasiyeti artırarak, bebeğinizin sesler arasındaki farkı algılamasını kolaylaştırır. Her bir halkanın farklı tırtıklı yapısı dokunsal duyuyu geliştirmektedir.  6 aydan büyük bir bebeğiniz varsa bir tane edinmenizi öneririm. Sevgiler…

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir