YÜKSEK ATEŞ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

     Bilindiği üzere ateş yüksekliği çocukları olan aileleri çok fazla endişelendirmekte ve bazı yanlışlıklara yönlendirmektedir. Bu yüzden sizlere yüksek ateş sırasında ailelerin öncelikle yapması gereken müdahaleler ve yapılmaması gereken davranışlar hakkında önerilerde bulunacağız.

     Öncelikli olarak ölçüm sonucunun değerlendirilmesi bilinmelidir.  Bu yüzden ‘ateş’ tanımı yapmamız gerekli.  Normal vücut sıcaklığımız 37 C dır. Yapılan ölçümün; koltuk altından 37,3 C, ağızdan 37,5 C, kulaktan ve rektal 38 C üzerinde olması ‘ateş’ olarak tanımlanır. Aşırı ateş (hipertermi) ise 41 C’nin üstü olarak tarif edilmelidir. 

     Ateş yüksekliği çocuklarda geçirilen enfeksiyonun en erken belirtisi olurken bazen de normal vücut işlevi sırasında da yükselmektedir. Ancak gün içinde sıkı giyinme, egzersiz yapma, havanın sıcak olması gibi etkenler bağlı olarak 38-38,5 C’ye kadar yükselebilir. Bu sebeplerden dolayı, çocuğun çok fazla hareket etmesi (koşma, hareketli oyunlar oynaması vb,) ortam sıcaklığının yüksek olması, çok sıkı giydirilmesi veya çok fazla ağlaması durumlarında yapılan ölçümler yanıltıcı olabilir ve hastalık olmadığı halde ateş yüksek saptanabilir. Bu durumlarda, çocuğunuzu oda sıcaklığında (24C) yarım saat beklettikten sonra ölçümün tekrar edilmesi gerekmektedir.  

         Ateş ölçümü; ağız, kulak içi, koltuk altı ve makattan yapılabilir. Ateş ölçümünde en pratik yöntem koltuk altından veya deri yolu ile ölçümün yapılmasıdır. Deri yolu ile ölçüm yaparken çocuğun çok sıkı giyinmemiş olmasına, ve ölçümün boyun, kasık gibi ana arterlerin olduğu bölgelerden yapılmamasına dikkat edilmelidir. 

         Ateşli hastayı değerlendirirken asıl önemli olan hastanın genel durumu ve eşlik eden şikayet veya bulguların olup olmamasıdır. Sadece ateş yüksekliği enfeksiyonun kesin göstergesi olarak kabul edilmesi yanlış olabilir ve bizlere gereksiz yere ilaç kullanımına yönlendirebilir. Bu yüzden ateş öncesi dönemi hakkında mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

 • Halsizlik
 • Uyuklama
 • Titreme
 • İştahsızlık
 • Başağrısı
 • Baş Dönmesi
 • Kulak Ağrısı
 • Burun Tıkanıklığı
 • İshal
 • Geniz bölgesinde devamlı olan akıntı
 • Karın Ağrısı
 • Kusma
 • Sabahları olan ağız kokusu
 • 3 günden uzun süren balgamlı öksürük
 • Son bir hafta içinde benzer belirtilerin ortaya çıkması

         

          Yukarıdaki belirtilerle birlikte ateş yüksekliğinin olması büyük olasılıkla enfeksiyon lehine yönlendirecektir. Tabi ki enfeksiyonun tanısı hikaye ile sınırlı değildir. Mutlaka fizik muayenesi gerekirse kan tahlilleri ile doğrulandıktan sonra doğru ve akılcı ilaç tedavisine başlanmalıdır.

ATEŞ YÜKSEKLİĞİNDE YAPILMASI GEREKENLER

          Ateş yüksekliği çoğu zaman daha çok akşam aile bireyleri ile evde otururken ateşi çıkan çocuğun her zamanki davranışlarından daha uysal ve daha yorgun bir şekilde davranması, uyuklama halinin görülmesi ile fark edilir. Akşam yemeğinde iştahsız olması veya yemek sonrası kusma görülmesi yine ateşin yükselebileceğini işaret etmektedir. Birçok aile bireyinin yaptığı en büyük yanlış çocuğun ateşi yükseldiğinde evde hiçbir müdahale yapmadan büyük bir telaş içinde acil servise başvurulmasıdır. Şu unutulmamalıdır ki ateş yüksekliğine ilk müdahale yöntemi sıvı içirilmesi, ince kıyafetler giydirilmesi ve çocuğun aktivitesinin azaltılmasıdır. Ateş 39 C üzerinde ise ateş düşürücü daha önce hekimin önerdiği dozda verilmelidir. Ateş düşürücü verildikten 30-60 dakika sonra hala ateş yüksekse ılık su ile duş aldırılmalıdır. Çocuğunuza duş aldırırken dikkat etmeniz gerek nokta kesinlikle titremesini engellemenizdir. Eğer çocuğunuz titremeye başlarsa suyun sıcaklığını kademeli olarak artırıp titremesini azaltınız. 

      Ateş yüksekliğini fark eden  aile bireylerinin telaş yapmaması ve hekime başvurmadan önce evde ilk müdahaleyi mutlaka yapması gerekmektedir. Özellikle 6 ay ile 2 yaş arasında ilk ve tek çocuğu olan aile bireyleri acil servise çok aşırı bir stres ve endişe içinde başvurmaktadır. Oysaki endişelenmek yerine evde yapılması gerekenlerin bilinmesi ve uygulanması hem aile hem de çocuk için çok daha rahatlatıcı olacaktır.

      Ateş yüksekliği olan çocukların;

 •   Çok sıcak ortamlarda bulunmaması
 •   Üzerine sıkı kıyafetler giydirilmemesi
 •   Yatarken yün yorgan ve kalın battaniye kullanmak yerine ince yorganlar kullanması
 •    Soğuk su ile duş aldırılmaması
 •   Çok sıcak yiyecek ve içeceklerin verilmemesi

.    Sirke, Alkol, Kolonya gibi irrite edici maddeleri vücuda temas etmesinin engellenmesi

.    Olabildiğince sakin ve gürültüsüz bir ortamda dinlenmesinin sağlanması  gerekmektedir.

      Ailelerin ateşle ilgili bilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise ateşin bir hastalık değil, bulgu olmasıdır. Bu sebeple hastalık-enfeksiyon kontrol altına alınana kadar (çoğu zaman bu süre 48-72 saat sürer) ateşli ve ateşsiz dönemler birbirini izleyecektir. 72 saatten uzun süren ateş durumunda hekime tekrar başvurulmalıdır.

ATEŞ YÜKSEKLİĞİNİN KONTROLÜ

     Ateş yüksekliğine müdahale ettikten sonra ateşin belli düzeylerde tutulması için düzenli bir şekilde ateş düşürücü ilaçların kullanılması gerekmektedir. Vücudumuzda oluşan ateş beyin içerisinde hipotalamus denilen bölge tarafından kontrol edildiği için ağızdan alınan ateş düşürücülerin etkisi çok fazladır. Bu bölge üzerine düzenli olarak etki etmesi için kullanılan ateş düşürücülerin 6 veya 8 saatte bir düzenli bir şekilde verilmesi gerekmektedir.  Ateş düşürücü verilmeden önce hastanın ateşi tekrar ölçülmeli ve ateşi yüksek değilse ateş düşürücü dozu ateş yükselene kadar ertelenmelidir.

   ÖNERİLER

       Ateş yüksekliği olan çocuklara yeterli derecelerde sıvı takviyesinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Çocuklarda ateş yüksekliği sıvı kaybına neden olur. Bu yüzden ateşli hastalık dönemlerinde çocuklarınıza normalden daha fazla sıvı vermeniz gerekmektedir. Su, ılık çorba, taze sıkılmış meyve suları ile günlük ihtiyacı olan ve ateş nedeni ile kaybedilen sıvıyı yerine koymanıza yardımcı olacaktır.

      Beslenmesi konusunda çocuklarınıza asla ısrar etmeyiniz. Unutmayınız ki çocuklarınızın da yemek yememe gibi bir hakları vardır. Hasta oldukları zaman onların daha çok istedikleri yemekleri yemesini sağlayınız. Bol sıvı ile birlikte yemek yemesini amaçlayınız.

       Yüksek ateşli hastalık geçiren çocuklarınızı, evde ateşsiz 24 saat geçirdikten sonra zaman okula gönderiniz. Okula başlama zamanı ile ilgili hekiminizin ek önerisi varsa mutlaka buna uyunuz. Öğretmenine gerekli bilgileri veriniz kullanması gereken ilaçları not ederek belirtiniz. Ateş takibi yapılması konusunda ricada bulununuz.

      Çocuklarınıza sıkı ve kalın kıyafetler giydirmeyiniz. Onları olabildiği kadar ılık ortamlarda bulundurunuz.  Ateşli dönemde günlük hareketli aktivitelerini kısıtlayınız; olabildiğince dinlenmesini ve enerji toplamasını sağlayınız.

         Düzenli olarak ateş düşürücü ilaç verildiği halde ateş yüksekliği olan çocuklarda sık sık ılık duş aldırılması ateşin hızlı bir şekilde düşmesine yardımcı olacaktır.

Lütfen Hekim Kontrolü Dışında Kendi Başınıza Antibiyotik Tedavisi başlamayınız !!!

                HANGİ ATEŞLİ HASTALARIN HEMEN MUAYENE EDİLMESİ GEREKİR:

         Ateşli bir bebek 3 aydan küçükse mutlaka hekimine veya acil polikliniğe başvurmalıdır.

        3 ay ila 6 ay arasındaki çocuklarda ateş yüksekliğinin 38,5 C’nin üzerinde olması; ilave olarak; beslenmenin zayıflaması, sık kusmaların ortaya çıkması, vücudunda aniden ortaya çıkan mor beneklerin veya kızarıklıkların görülmesi, huzursuzluğunun olması, ağlama nöbetlerinin görülmesi, uykuya meyillin fazla olması, ishalinin olması, ağlarken gözyaşlarının az gelmesi, ağız kuruluğu;

         6 aydan büyük çocuklarda 39 C veya daha yüksek ateş ölçülüyorsa ve buna ek olarak; ateş düşürücü verilmesine rağmen ateş yüksekliğinin devamlı olması halinde, yeterli sıvı almada veya beslenmede güçlük çekiyor ise(sık kusmaları veya günlük 6 ve üzerinde ishali varsa); sık idrara çıkma hikayesi ayrıca idrar yaparken yanma hikayesi var ise…

Lütfen en yakın sağlık kuruluşuna hemen başvurunuz

Bunun dışında kalan çocuklar; evde gerekli müdahale yapılarak sonraki gün poliklinlik muayenesine getirilmelidir.

Sağlıklı  günler dileriz.

Kaynak: www.giresundogumevi.gov.tr

 2,410 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir