SAYILI FINDIKLAR

Malzemeler:

  • Muffin Kabı ( ya da Kaplar- Kaseler)
  • Fındık ( ya da İri Taneli Başka Bir Materyal)
  • Kağıt-Kalem

Yaş:

  • + 3 Yaş

Kazanımlar:

  • Matematiksel Becerilerin Gelişimi
  • Sayı- Miktar Eşleştirme
  • Üleştirme

       Üç yaş öncesi sayı çalışmalarını çok fazla doğru bulmuyorum. Bunun nedeni çocuğun zihinsel gelişim düzeyi açısından bu soyut kavram için yeterince gelişmemiş olmasıdır. Evet üç yaş altı çocuklar sayıları kolaylıkla ezberlerler ancak bu onlar için genel olarak ezberden öteye geçmez. Azlık çokluk açısında değerlendirmekte yetersiz kalırlar. Bu nedenle ben bu tür sayı aktivitelerini üç yaş sonrasına bıraktım.

     Matematiksel becerilerin gelişimini destekleyen bu etkinlikte, sayıları ve buna karşılık gelen fındık miktarını çalıştık. Böylece sayıları somutlaştırarak görsel olarak artışı gözlemlemiş olduk. Üleştirme (paylaştırma) pratiği kazandık. Oldukça pratik ve maliyetsiz bir etkinlik oldu.

 4,773 total views,  2 views today

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir