ÖKSÜRÜĞÜ AZALTMANIN 5 YOLU

      Evinizde yapacağınız basit yöntemlerle çocuğunuzun öksürüğünü hafifletebilir, hatta tamamen onu öksürükten kurtarabilirsiniz. İşte evde çocuğun öksürüğünü azaltmanın 5 yolu…

       Bahar aylarının gelmesiyle birlikte hastalıklarda arttı. Çocukların, narin olması dolayısıyla hastalık kapması daha kolay oluyor. Evinizde yapacağınız küçük adımlarla çocuğunuzun öksürüğünü hafifletebilir, belki de tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak öksürüğün nedenini belirleme ve olası enfeksiyonları tedavi etme adına mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu yöntemler tedaviye ek önlemler olup herhangi bir risk içermemektedir. 

1-BURNU, SIK SIK TUZLU SUYLA TEMİZLEYİN

     Deniz suyu içerikli burun damlası ya da spreyi yahut evde hazırladığınız tuzlu suyla çocuğunuzun burnunu gün içerisinde temizleyebilirsiniz. Bu geniz akıntısını azaltarak boğazın rahatlamasını ve öksürüğün azalmasını sağlayacaktır.

2-YASTIĞINI YÜKSELTİN

      Çocuk düz zeminde yattığında öksürüyorsa yastık biraz daha yükseltilmelidir.  Bunun nedeni de geniz akıntısını azaltmak ve çocuğun daha rahat nefes almasını sağlamaktır.

 3-SOĞUK BUHAR UYGULAMASI YAPIN

       Çocuğunuza 3-4 saat arayla 5-10 dakika soğuk buhar makinasından yoğun buhar solutulabilirsiniz. Bu yöntem solunum yollarında ki tahrişi ve ödemi gidermeye yardımcı olur. Eğer buhar makinanız yoksa açın buzdolabının kapağını ve birkaç nefes almasını sağlayın. Faydasını göreceksiniz.

4-ÖKSÜRÜK ŞURUBUNU DOKTOR OLMADAN KULLANMAYIN

     Bazı şuruplar öksürüğü baskılarken bazıları balgam söktürücü özelliği sebebiyle öksürüğü artırıyor. Ayrıca çoğu öksürük şurubunun sinir sitemi üzerine yan etkisi var. Bu sebeple çocuğun ihtiyacına uygun öksürük şurubu doktor tavsiyesi ile verilmeli.

5-BALLI LİMONLU SU HAZIRLAYIN

      Birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlanan içeceği gece yatmadan önce 18 aylıktan büyük çocuğunuza içirin. Bal ve limon karışımı birçok ilaçta da kullanılan ve boğaz tahrişini rahatlatan doğal bir reçetedir. 

Kaynak: www.hurriyetaile.com

label, , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir