NOSTALJİK TELEFONLAR

         Biraz nostalji yapmaya ne dersiniz?

         Teknoloji hızla ilerliyor. Artık takip edemez, hızına ulaşamaz olduk. Yeni nesil biraz daha aşina ve ilgili bu konuya. Daha kolay adapte oluyorlar. Ancak günün teknolojisinden haberdar olan bu nesil, maalesef ki geçmişten bihaber. Şuan mevcut olan teknolojik aletleri bilmelerine karşın, geçmişteki görünümleri ve ilk ortaya çıkışları konusundaki bilgiye vakıf değiller. Özellikle son birkaç yılda doğan çocuklar dokunmatik telefonlarla dünyaya geldi. Tablet ve dokunmatik telefonları ustalıkla kullanıyorlar ( tabii bu bir zeka göstergesi değil, sadece günün şartlarına uyum. Ne kadar doğru olduğu da tartışma konusu). Oysaki eski dönemlerde ne şık telefonlar vardı. Bu gösterişli ve şık telefonlardan biz de bir tanesine rastlayınca dayanamadık hemen inceledik. 

        Aybike Esra için başlangıçta biraz tuhaf geldi. Neticede ona telefon dediğimiz şey hiç de zihinsel şemasındaki telefona benzemiyordu. Evimizde ev telefonu da olmadığı için cep telefonu ile hiçbir benzerlik kuramadığı bu aleti önce bir inceledi. Kulağına dayadığında hat olması sebebi ile çıkan ses tanıdıktı ve ikna oldu:) Evirdi çevirdi, amcasıyla konuştu. Zihinsel şemasında yeni bir telefon şeması oluştu. Bu durumdan memnun oldum. Sonraki aşama ise telefonun icadı ve ilk telefon görünümleri olacak ama acelesi yok. Henüz öğreneceği çooook şey var…

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir