HAYVAN ÇİZİMİ YAPIYORUZ

Malzemeler:

  • Çizim Kartları
  • Kağıt
  • Kalem

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • El-Göz Koordinasyonu
  • Küçük Kas Gelişimi (Fiziksel Gelişim)
  • Başarı Hissi (Duygusal Gelişim)
  • Kavram Bilgisi
  • Dokunma Duyusunun Gelişimi

       Çok hoş bir uygulama olduğunu düşündüğüm bu etkinliği sizinle de paylaşmak istedim. Malumunuz küçük yaş çocukları çizim yapma konusunda henüz tam yetkinleşmemiştir. Bu nedenle karalama biçiminde resim yaparlar. Yaptıkları figürleri isimlendirmelerine rağmen, ne yaptıklarını anlama konusunda hayli çabalarsınız. Onlarda bunun farkındadırlar.

     Bu kalıplar, hayvan şekillerini karalama yaparak oluşturma konusunda bir yardım sağlıyor.  Hayvan şekillerinin içleri boş ve çocuk o sınırlar içerisinde gelişigüzel karalama yapıyor. Kalıbı kaldırdığında ise hayvan resmi ortaya çıkıyor. Böylece çocuklar hayvanları çizebiliyor ve başarı hissini yaşıyorlar.

     Bu çalışmada dikkat edilmesi gereken nokta ise, kalıp kartının kaymasını engellemek ve çocuğun kalıp içerisini oldukça fazla karalamasını sağlamak. Bunlar gerçekleşmediği takdirde düzgün bir şekil ortaya çıkmayabilir. Ancak bu konuda da acele etmemek gerekiyor. Zamanla oluşacaktır.

     Bu etkinliğimizle çocuğun ince motor becerisi gelişiyor, el-göz koordinasyonu pekişiyor, sınır kavramı netleşmeye başlıyor ve kalıpların sınırlarını dokunsal olarak hissettiği için duyuları uyarılıyor. Size de oluşturduğu ilk anlamlı resimlerin tadını çıkarmak kalıyor:)

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir