PARAŞÜT ETKİNLİĞİ

     Bugün sizlerle çok güzel bir grup oyunu paylaşmak istiyorum. Gökkuşağı paraşüt ekinliğini muhtemelen daha önce görmüşsünüzdür. Bir çok anaokulunda da oynatılan bir oyun. Ancak genel olarak oyun eğlenceli olduğu için oynatılmakta, faydaları üzerinde yeterince durulmamaktadır. Bu yazımızda oyunun faydalarından bahsedeceğim.

paraşüt etkinliği

      İnternetten araştırdığım kadarıyla fiyatı 300 TL civarında olan gökkuşağı paraşütünü ebeveynlerin evleri için alması biraz maliyetli. Beşten az çocuğunuz varsa da gereksiz diyebiliriz. Ancak anaokulları bu malzemeyi temin edebilir ve tüm yaş gruplarında rahatlıkla kullanabilirler.

paraşüt etkinliği

      Paraşüt malzemesi bir çok şekilde kullanılabilir ve farklı oyunlar yaratılabilir. Belirli bir sürede çocukların sırayla altından geçmesi, ortadaki çocuğa soru-cevap oyunu oynatılarak cevabına göre paraşütün yukarı ya da aşağı sallanması, komutla paraşütü tutan çocukların çeşitli hareketleri koordineli bir biçimde yapması, içerisine top konularak ismi söylenen çocuğa doğru hareket ettirilmesi, küçük toplar konularak düşürmeden zıplatılması vb. bir çok oyunu sadece bu malzemeyi kullanarak çocuklara oynatabilirsiniz.

     Çocuklar renkli olması sebebi ile ve hareket halinde uygulayabilmeleri sebebi ile bu oyunu çok seviyorlar. Grup oyunu olarak da çocukların birlikte eğlendiği en eğlenceli oyunlardan biri. Şimdi gelelim paraşüt oyununun yararlarına;

  • Hareket ettirilmesi gerektiği için çocukların kaba motor becerilerini geliştirir.
  • Grup oyunu olması sebebi ile sosyal gelişime katkısı vardır.
  • Ortak ve koordineli hareket etmeyi gerektiren bir oyundur, bu nedenle grup koordinasyonunun sağlanmasına katkıda bulunur.
  • Komut alma ve komutlara zamanında uyma becerisini geliştirir.
  • Kurallı oyun bilincini geliştirir.
  • Tanışma etkinliği olarak da kullanılabilme özelliği vardır.
  • Renk etkinlikleri ile dil gelişimini de destekler.
  • Ortada bulunan öğrencinin kendini özel ve önemli hissetmesini sağlar, duygusal gelişimi destekler.
  • Neden-sonuç bağlantısı kurmayı sağlar.
  • Çocuklarını fiziksel kontrolünü sağlamasını destekler.

paraşüt etkinliği

     Bunca yararı olan bu etkinliği tüm çocukların bol bol oynayabilmesi dileğiyle…

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir