DÜRÜSTLÜK ÜZERİNE GÜZEL BİR KİTAP: TİNTİN İLE POSTİ

      Timaş Çocuk yayınlarının benim için özel bir yeri vardır. Aybike Esra’ya aldığımız (Masal Kitabımız hariç) ilk kitaplardır bu mini masallar serisi. Tüm kitaplarını satın almış ve severek okumuştuk. Geçmiş zaman çekimi ile konuştuğuma bakmayın. Şimdi de zevkle okuyoruz. Hem bir değil iki çocukla.

      Bu Mini Masallar serisinde her kitap ayrı bir konuyu ve ayrı bir değeri ele alıyor. Kahramanlar ve masallar farklı. Bu nedenle bir süre sonra çocukların sıkılması engellenmiş. Genel olarak kitap setlerinde aynı kahramanların farklı hikayeleri anlatılabiliyor. Kitap sayısı fazla ise bu kitaplar monotonlaşıyor ve zevk vermez hale geliyor. İşte bu seride bunu yaşamıyorsunuz.

       Ben bu kitapları Aybike Esra’ya okuduğumda daha 6 aylık bile değildi. Ama beni ilgiyle dinlerdi. Küçük yaş grubu çocuklar için içeriğinde bulunan yazılar biraz uzun gelebilir. Çok fazla kitap okuma alışkanlığı olamayan ve dikkatini toplamada zorlanan çocuklar için de uzun gelebilir. Ancak yerinizde olsam yine de okurdum. Aybike Esra başlangıçta bir kaç sayfanın ardından bırakıp gidebiliyordu. Ya da birkaç sayfa sonra tekrar baş sayfayı açıp okutturabiliyordu. Ama bir süre sonra hikayenin devamını da merak etmeye başladı ve daha uzun süre dinledi. Çok kısa bir süre sonra da tamamını dinler hale geldi hem de defalarca.

       Lafı çok uzattığımın farkındayım. Ancak bu bilgileri vermemin sebebi; içeriğindeki yazıların fazla olması sebebi ile kitaba olumsuz bakmanızı engellemek. Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak; Bir grup yavru mahallede maç yapmaktadırlar. Ancak bir kaza olur ve top mahalledeki Yumoş ninenin camını kırar. Ev sahibi çok sinirlenir ve kapıya çıkar. Tüm yavrular korkudan saklanırken Posti Yumoş nineye doğru ilerler ve camı kendisinin kırdığını söyleyerek özür diler. Yumoş nine şaşırır ve doğruyu söylediği için Postiyi bağışlar. Tüm bunları izleyen Tintin, durumdan çok etkilenir. Posti ile bir sırrını paylaşır. Evdeki vazoyu kırdığını ve korktuğu için annesine vazoyu kardeşinin kırdığını söylediğini anlatır. Durumdan çok pişmandır ancak ne yapacağını bilememektedir. Posti arkadaşını teselli eder ve Tintin’i  ailesine doğruyu söylemesi konusunda yönlendirir. Tintin annesine doğruyu söyler, annesi de doğruyu söylediği için onu affeder. İki arkadaş şimdi daha huzurlu ve mutludurlar.

       Dürüstlük ve doğruyu söyleme temasını işleyen kitap, oldukça akıcı bir dil kullanılarak yazılmış. Resimler de oldukça sevimli. Sadece bu kitap değil, tüm mini masallar serisini okumanızı tavsiye ederim. Üstelik fiyatları oldukça uygun ve boyut olarak da çok kullanışlı. Dilediğiniz yere kolayca çantanızda götürebiliyorsunuz.

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir