ÇOCUK HER ŞEYİ YEMELİ Mİ?

     Hemen hemen tüm annelerin ortak kaygılarından bir tanesidir yemek seçen çocuklar. Genel olarak sebze ağırlıklı olmak üzere bir çok besin, çocuklar tarafından tercih edilmeyebilir. Ancak biz annelerdeki genel kanı çocuk her besini yemediği takdirde vitaminsiz kalacağı şeklindedir. 

      Oysaki çocukların bir birey olduğunu hatırlamak ve onların da kendilerine özgü bir damak tadının olabileceğini kabul etmek gerekir. Nasıl ki bizim tercih etmediğimiz ve hoşlanmayarak yediğimiz gıdalar varsa, çocuklarında tercih etmediği gıdalar olabilir.  Her yemeği yemek zorunda değildir. Bu konuda çok ısrarcı olmak çocuğunuzun; hem benlik algısına zarar verecek hem de yemek yemeye karşı olumsuz bir tutum göstermesine neden olacaktır. 

sebze

      Evet çocuklarımızın bütün mineral ve vitaminlere ihtiyacı var ve bu ancak yedikleri gıdalardan alınabilecek vitaminler. Ancak şunu da unutmamak lazım ki; bu vitamin ve mineralleri almak için tüm besinleri yemesi gerekmiyor. Eğer çocuğunuzun yemediği bazı besinler varsa, bunların yerine muadillerini tercih edebilirsiniz. Muadil besinler; aynı vitamin ve ya mineralleri barındıran alternatif seçeneklerdir. 

      Böylece çocuğunuzu yemek yeme konusunda zorlamayacak ve daha kabul edilebilir alternatifleriyle aynı vitamin ve mineralleri almalarını sağlayabileceksiniz. Yemek savaşlarının yol açtığı çatışmalardan ve sinir harplerinden de korunmuş olacaksınız. Çocuğunuzla aranızda var olan iletişim bozulmamış olacak. 

     Çocuğunuzun sevmediği gıdaları belirlemek için besinleri, farklı şekillerde birkaç kez sunmanız ve yiyip yemediklerini gözlemlemeniz yeterlidir. Sonrasında yemediğini belirlediğiniz gıdaların besin öğelerine bakarak alternatiflerini araştırabilir ve bu muadil yiyeceklerle eksik kalan vitamin ve minerallerini tamamlayabilirsiniz. Unutmayın, doğada her şeyin bir alternatifi vardır! 

Muadil yiyecek örnekleri:

Süt: Yoğurt, Ayran, Kefir

Et: Tavuk, Balık, Kuru Bakliyat, Yumurta

Yumurta: Peynir

Ceviz: Badem

Greyfurt: Portakal, Çilek

Ispanak: Semizotu

 

Kaydet

label, , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir