İSTİKLAL MARŞI VE DEĞERLER

     Çocuklarımın manevi ve milli değerlere saygılı bireyler olması ve bu değerlerin bilincinde olarak büyümesi benim için önemli bir konu. Ancak bu zorlama ile ya da bazı yaptırımlar ile olacak bir şey değil. Bu öğrenme isteğinin, çocuğun kendisinden gelmesi gerekir. Böylece daha kalıcı ve gerçek bir öğrenme gerçekleştir. Diğer şekilde bu “belletme” olur.

     Aybike Esra, 10 Kasım günü okul sonrası eve geldiğinde, bana gününden bahsetti.  Atatürk’ü anma töreni gerçekleştirdiklerini, şiirler okuduklarını, Atatürk büstüne çiçek bıraktıklarını söyledi. Ancak onun dikkatini çeken başka bir şey vardı. Bana, öğretmenlerinin bir şarkı söylediğini ama kendisinin bu şarkıyı bilmediğini söyledi. Bunun ne olduğunu bana sordu. Önce Atatürk’ün sevdiği türkülerden biri olabileceğini düşündüm. Biz çocukken 10 Kasım anma töreninde Atatürk’ün sevdiği şarkıları da söylerdik. Ama bu şarkıların hiçbirini onaylamadı. Başka bir şarkı olduğunu söyledi.

      Aklıma İstiklal Marşı olabileceği geldi sonradan. “Hayır anne marş değildi, şarkıydı” dedi. Marş kavramını henüz bilmiyoruz o zamanlar. Söylemeye başladım ve “bu muydu?” diye sordum. “Evet buydu” dedi. “Bu bizim milli marşımız. Sana da öğretmemi ister misin?” diye sordum. Büyük bir hevesle kabul etti.

      O günden sonra her sabah arabaya bindiğimizde, dualardan sonra bir de İstiklal Marşı’nı söylemeye başladık. İstiklal Marşı hakkında konuştuk. Mehmet Akif Ersoy’dan bahsettik. Bu marşı ne zamanlar söylediğimizi anlattım. Çok kısa bir zaman sonra mırıldanmaya başladı. Günlük rutinimize devam ettik. Bir süre sonra tek başına söylemeye başladı. Ben sadece hatalarını düzelttim. Bu video, 23 Nisan’da çekildi. Artık İstiklal Marşı’nı söyleyebiliyoruz. Ama yine de her sabah arabada söylemeye devam ediyoruz. Kerem Hakan da yavaş yavaş mırıldanıyor. 

     Çocuklar önemli. Çocuklar bu ülkenin geleceği. Onlara doğru şeyler öğretmek gerekiyor. Vatanını, milletini sevmesini öğretmek gerekiyor. Faydalı ve iyi bir insan olmayı öğretmek gerekiyor. Hangi dine inanırsa inansın; tüm dinlere ve o dinlere inanan kişilere saygı göstermesi gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. Kendi manevi değerlerini, kültürünü öğretmek gerekiyor. Çocuklara bunları öğretelim ki gelecek daha umut dolu olsun. Daha barış dolu olsun.

 

 11,289 total views,  6 views today

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir