PAZAR PAZAR DOLAŞMA

     Yaşam akışının yoğunluğu, şehir kalabalığı, zaman kısıtlılığı gibi nedenler kimi zaman çocuklarımızı hayatın içerisine dahil etmede engel teşkil etmektedir. Onları bu hengameden sakınarak, tek başımıza işlerimizi halletme yolunu tercih ederiz. Onları güvenli ev ya da okul ortamında bırakır, pazarımızı, alışverişimizi, faturalarımızı tek başımıza hallederiz. 

    Oysaki bu süreçlerde çocukların ebeveynlerin yanında olması ve süreci gözlemlemeleri çok önemlidir. Dış dünyada neler olup bittiğini ancak bu şekilde öğrenebilirler. Gerçek hayata bu şekilde hazırlanabilirler. 

      Kızımla ilk kez pazara gittik. Daha önce gitmeyişimizin sebebi; akşam üstü pazarın çok kalabalık olması ve onu kaybetme endişesiydi. İstanbul’da akşam saatlerinde pazarda yürümek bile mucizedir. Ancak her gittiğimde kızım “Beni de götürür müsün?” diyerek şansını deniyordu. Çok merak ediyordu pazarın nasıl bir yer olduğunu. 

       Yaz günlerinin sıcaklığından faydalanarak pazarın yeni kurulmuş olduğu sabah saatlerinde oğlumu arabasında kızımı da elinden tutarak pazara götürdüm. Sabah saatlerinde oldukça sakindi pazar. Merakını giderdik. İnceledi gözlemledi. Kerem Hakan da sağına soluna bakıp “apple, üzüüüüm…” diye bağırarak henüz ayılamayan pazarcıları uyandırmayı başardı. Eve gelince de bu gözlemleri hakkında konuştuk.

      Bu yaşantısal deneyim Aybike Esra’yı gerçekten çok mutlu etti. Tabi Kerem’i de. Ertesi hafta tekrar gittik. Eksik kalan noktaları da tamamladılar. Artık havalar bozulmaya başladı ve Aybike Esra’da okula başladı. Bir daha ki yaza kadar pazara elveda. 

label, , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir