PATATES BASKISI

Malzemeler:

 • Patates

 • Kağıt

 • Sulu Boya

 • Fırça

Yaş:

 • +2 Yaş

Kazanımlar:

 • Yaratıcılık

 • El-Göz koordinasyonu

 • İnce Motor Beceriler

 • Dikkat ve Konsantrasyon

 • Duyuları Geliştirme

   

 

     Günümüzdeki oyuncaklara baktığımızda, her şeyin çocuklara hazır bir şekilde sunulduğunu, aklına gelebilecek her şeyin hazır bir şekilde var olduğunu  üzülerek gözlemlemekteyiz. Oysa ki oyuncakların bu kadar çeşitli olmadığı dönemlerde, çocuklar her materyali istediği karaktere bürüyerek gönlünce oynardı. Tahta parçaları yeri gelir bebek, yeri gelir ocak, bazen de araba olurdu. Çocuklar bu durumdan mutsuz muydu? Kesinlikle hayır. Ama o çocuklar daha yaratıcı idiler. Problem çözme konusunda daha usta idiler. Elindekini değerlendirme konusunda mükemmeldiler. Şimdiki çocuklar ise her şeyi hazır buldukları için üretmiyorlar, hayal etmiyorlar, ellerindekinin kıymetini ise hiç bilmiyorlar.

    Biz çocuklarımıza oyuncak satın alırken mümkün olduğunca kalıplaşmamış oyuncakları tercih etmeye çalışıyoruz. Legolar, bloklar, boncuklar, belki birkaç tabak çanak… Tabii çocukların yaşları büyüdükçe farklı istekler söz konusu olabiliyor. Tv de gördükleri ve ya arkadaşında olan bir oyuncağa onlar da sahip olmak istiyorlar. Ancak oyuncak alırken biraz daha seçici olmakta fayda görmekteyim.

     Farklı materyallerin farklı amaçlar için kullanıldığını gören çocuk, yaratıcılık anlamında çok şey kazanır. Bu onda hayallerinin sınırı olmadığını, istediği her şeyle bir şeyler üretebileceği algısı yaratır. Bu nedenle yapılan etkinlikler mümkün olduğunca farklı materyal içermelidir.

    Bugün yapacağımız etkinlik benim çocukluğumdan hafızamda kalan bir etkinlik. Çok  zevk aldığım bir etkinlik olan patates baskı ile bugün kızımı da tanıştırdım.

    Öncelikle patatesimizi iki parçaya böldük ve üzerine oluşturmak istediğimiz resmi çizdik. Daha sonra kenarlarını oyarak, resmimizin kabartı halinde kalmasını sağladık. patatesimizi sulu boya ile boyadık ve kağıda bastırdık. İşte bu kadar. Çocuğun yaratıcılığının, ince motor becerisinin, dokunma duyusunun ve dikkatinin gelişebileceği bu etkinlik çocuklarınızın oldukça dikkatini çekecektir.

     Evinizdeki malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz bu etkinliği, çocuklarınıza mutlaka denetin. İyi Eğlenceler…

 
label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir