KOLEJ/ÖZEL OKUL SEÇERKEN DİKKAT!

   Çocuğunuzu koleje/özel okula göndermeyi düşünüyorsunuz. Dikkat etmeniz ve bulunmasını istediğiniz özelliklere göre elemelerinizi yaptınız ve kafanızda bazı okulları belirlediniz. Peki istediğiniz özelliklerin yanı sıra uzak durmanız gereken noktalara da dikkat ettiniz mi? Bazen gözünüzden kaçırdığınız ufacık bir ayrıntı gelecekte başınızın ağrımasına yol açabilmektedir. Bu nedenle aşağıda belirtilen ve kaçınılması gereken noktaları da okul seçiminizde göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Böylelikle yavrunuzun daha sorunsuz bir eğitim hayatı yaşama şansını artıracaksınız. 

1) Sınıf mevcudu mu İstifleme mi?

sınıf

   Devlet okullarında bir kader olarak kabul edilen ve razı olunulan bu duruma üstüne bir de para vererek katlanmak durumunda değilsiniz. Çocuğunuzu koleje göndermedeki amacınız iyi bir eğitim almaksa; bu, sınıf mevcudunun da az olması ile gerçekleşebilir. Sınıftaki öğrenci sayısının az olması demek, öğretmenin bireysel olarak çocuğunuzla daha fazla ilgilenebiliyor olması anlamına gelir ki işte sizin de tam olarak bunu istediğinize eminim. 

     Kolejle görüşürken bu kriteri mutlaka göz önünde bulundurun ve sormayı ihmal etmeyin. 

2) Kavimler Göçü

göç

     Eğer çocuğunuz kuraklık ve salgın hastalık sebebi ile farklı diyarlara göç etmek durumunda değilse her gün o kadar kilometre mesafe katetmesine gerek yok. Emin olun farklı bir ülkeye göçmeden de güzel bir okulda okuyabilir. Yeter ki onda çalışma azmi olsun. O azmi de yollarda heba etmeyelim. Yollarda kurdu var kuşu var değil mi?

3)Yabancı Dil Sorunsalı

ingilizce

    Çocuğunuzu koleje göndermek istemenizin en önemli nedenlerinden birisi de yabancı dil eğitimidir. Ancak İngilizce eğitiminin var olması iyi olması anlamına gelmez. Yıl sonunda sadece ismini ve yaşını söyleyebilen bir çocuğunuz olmasını istemiyorsanız bu işi ciddiye alan bir kurumla anlaşmanızı tavsiye ederiz. Yıl yıl seviye atlamayı hedefleyen bir kolej tercihiniz olmalı. Yoksa yıllar sonra halen Simple Present Tense ile Simple Past Tense arasında mekik dokuyan bir üniversite öğrencisi ile karşı karşıya kalacaksınız. Ayrıca çocuğunuz İngilizceyi anlayabildiği kadar konuşabilmeli de. İletişim iki tarafla gerçekleşir ve tek tarafın sustuğu iletişime “İletişim” denmez. 

4) Öğrenci Kulüpleri

  kulüp 

    Velilerin en çok gözden kaçırdığı nokta öğrenci kulüpleridir. Sorulur sorulmasına da içeriği pek araştırılmaz. Çünkü öncelik ders başarısındadır. Oysaki akademik başarı sadece ne iş yapacağını belirler, sosyal başarı ise nasıl yaşayacağını… Öğrenci kulüpleri, bireyin gelecekteki hobilerini, uğraşılarını, zevklerini kısaca yaşamını şekillendirecek önemli bir etkendir. Ne kadar çeşitli ve etkin öğrenci kulübü seçeneği varsa, okul o kadar renkli ve değerlidir. Kurumun size gösterdiği uzunnn listeye aldanmamalı ve gerçekten de öğrenci kulüplerinin işlevselliğini sorgulamalısınız. Spor kadar sanata da değer veren ve çalışmalar yapan kolejler gönlümüzün birincisi başımızın tacıdır. Dikkat etmediğiniz takdirde başarılı ama pasif, iyi iş sahibi ama sanat ve estetikten yoksun, işkolik, hantal ,  mutsuz bir bireyle karşılaşabilirsiniz. Biliniz…

5. Okulun Kurucusunun ya da Vakfın Bakış Açısının Sizinki ile Örtüşmesi

çatışma

     Kurumlar kurucularını yansıtırlar. Personelini bu amaca uygun olarak seçerler ve eğitim programını buna göre düzenlerler. Eğer okulun hayata bakış açısıyla sizin bakış açınız birbirine uymuyorsa bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Okulun sadece başarılı olması değil, çocuğunuzu nasıl yetiştirdiği de önemlidir. Size yabancılaşan bir çocuğunuzun olmaması için sizinle aynı kafaya sahip okulları tercih edin. Sonra ben ne yaptım demeyin…

Kaydet

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir