KÜMES HAYVANLARINI TANIMA

      Günümüzde şehirde yaşayan çocukların doğal yaşamı ve hayvanları görme şansı pek bulunmamaktadır. Betonarme binalar arasında, kuş cıvıltısına bile pek rastlanılmayan sokaklarda, küçük alanlara sıkıştırılan oyun parkları haricinde ağaç görmenin her zaman mümkün olmadığı bu ortamda, çocuklara hayvanları öğretmek ise kartlar ve hayvan oyuncakları ile mümkün olabilmekte.

     Çocuklarımın bu olumsuz şartlardan mümkün olduğunca az etkilenmelerini sağlamak adına elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Sokakta kedi ve köpek kovalıyoruz, parklara giderek kuş cıvıltısı duymaya çalışıyoruz, bulduğumuz ve rastladığımız tüm hayvanları inceliyoruz.

      Hayvan sevgisini aşılamanın en kolay ve doğal yolu; çocukları hayvanlara yakın tutmaktır. İletişim kurmalarını sağlamaktır. Bugün yine Kerem Hakan ile kızımın okulunun bahçesindeki kümes hayvanlarına “Günaydın” dedik ve ingilizce isimleriyle telaffuz ettik. Aklımızda bir yerde kalır elbet. Onlar da bize “Günaydın” dedi ya yeter:) Kimi zaman tavşanla sohbet ediyor kimi zaman ise köpeğe “Merhaba” diyoruz. Okul çıkışı hepsine “Hoşçakalın” demeyi de unutmuyoruz. Böylece onlarla bir bağ kuruyor, gelecekteki hayvan sevgisine yatırım yapıyoruz. Bu yatırıma millet olarak çok ihtiyacımız var. Biz ailecek hayvanları çok seviyoruz:)

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir