GRUP BOYAMA ETKİNLİĞİ

Malzemeler:

  • Boyama Kitabı
  • Boya

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • El-Göz Koordinasyonu
  • Sınırların Farkındalığı
  • İnce Motor Beceriler (Fiziksel Gelişim)
  • Sosyal Gelişim

       Boyama neredeyse her çocuğun zevkle yaptığı bir etkinlik. Boyama kitapları ise sınırlı boyama kavramının öğreniminde oldukça etkili. Ben genel olarak boyama kitabı kullanma taraftarı değilimdir. Özellikle boyanmış bir örneğinin var olduğu ve onu kopyalamanın gerektiği kitapları tercih etmemeye özen gösteririm (Özellikle kopya etme becerisini geliştirme çalışması yapmıyorsam). Bunların yaratıcılığı sınırlandırdığını düşünürüm.

      Bana göre çocuk tertemiz bir kağıdı alacak, kendi resmini istediği gibi çizecek, istediği renkte de boyayabilecek. Bundan daha büyük bir özgürlük var mıdır? Zaten yaş ilerledikçe hayatın bizi zorla soktuğu kalıpların içerisine girmek durumunda kalıyoruz. Bari çocuklarımız bu yaşlarını özgür yaşasınlar değil mi?

      Aybike Esra’yı birçok şeyle ilgilenebilsin diye çok fazla kalem defterle haşır neşir etmiyorum. Ara ara resim etkinliklerimiz oluyor. Bu resim etkinliklerinde de kendi istediği gibi yazıp çiziyor. Ara ara boyama kitabı veriyorum. Sınırlı boyama kavramını yavaş yavaş edinebilsin diye. Ama zorlamadan, baskı yapmadan! Ancak sınırlı boyama demek, yine de hayal gücünün yok olması anlamına gelmiyor. Çünkü figürleri istedikleri renkte boyayabilirler. Bu tamamen onların hayal gücüne kalmış bir şey. Bırakın ağaçlar turuncu olsun, güneş mor, çimler mavi. Ne çıkar? Çocuğa müdahale etmediğimizde öğrenemeyecek mi asıl renklerini? Ya da zaten bilmediklerini mi düşünüyorsunuz ağacın yeşil, gökyüzünün mavi olduğunu?

      Çocuklar bizim zannettiğimiz gibi başkası tarafından her şeyi öğretilmeye muhtaç filan değiller. Görerek, yaparak, yaşayarak, duyarak birçok şeyi öğrenebiliyorlar. Biz yetişkinlerden çok daha iyi gözlemciler. Bir şeyi yapmamaları, bilmedikleri anlamına gelmiyor yani. O nedenle rahat bırakın yavruları. Dilediklerini yapsınlar, kendi dünyalarını yaratsınlar. Siz izleyin onu dışarıdan, destekleyin bu çabasını yeter.

      Neyse yine çok yazdım galiba:) Bu etkinliğimizde Aybike Esra kuzeni ile birlikte boyama etkinliği yapıyor. Biz şuan yaşımız gereği sınırlı boyama ile çok ilgilenmiyoruz. Sadece boyuyoruz. Bol bol boyuyoruz. Kuzenimiz ise bu işin ustası olmuş. İtina ile boyuyor kitabını. Kurallara uyma eğilimi gösteriyor. Arada kurdukları iletişim ise sosyalleşme adına önemli. Biz renkli bir akşam geçirdik. Siz neler yapıyorsunuz?

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir