ÇİKOLATALI FONDÜ YAPIMI

     Çikolata tutkunlarının en sevdiği tatlılardan biridir fondü. Çocuklar için de kolayca hazırlayabileceğiniz lezzetli bir tariftir. İçinde meyve barındırması da ayrı bir avantaj tabii ki. Çocuklarınıza sadece çikolata yedirmektense; meyve ile birlikte servis etmeniz daha yararlı olacaktır. Fondü yapmak için bir fondü setine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak olması şart değil. Ben porselen kaplarda yapıyorum. Lafı çok uzatmadan tarife geçelim.

fondü yapımı

Malzemeler :

 • 200 gr bitter yada sütlü küvertür çikolata (yoksa 2 paket çikolata)
 • Yarım paket çiğ krema (100 ml)
 • Yarım su bardağı süt
 • 10 adet çilek
 • 1 adet armut
 • 1 adet muz
 • 1 adet portakal

Yapılışı:

 1. Kullanacağınız çikolatayı bıçak yadımıyla küçük küçük kıyın.
 2. Küçük teflon bir sos tencereniz varsa süt ve kremayı tencereye alın kısık ateşte ısıtın.
 3. Isınan krema-süt karışımını ocaktan alın ve içine kıydığınız çikolatayı ekleyerek karıştırın.
 4. Çikolata pürüzsüz bir kıvama alıncaya kadar karıştırma işlemine devam edin.
 5. Hazırladığınız çikolayı fondünüze (ya da porselen kabınıza) koyarak servis edin.
 6. Fondü hazırlandıktan sonra meyvelerinizi yıkayın ve isteğe göre soyarak dilimlere yada küplere bölerek hazırladığınız fondü ile birlikte servis edin.
 7. Afiyet olsun.

 11,040 total views,  6 views today

label, , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.