RAKAMLARA DOKUN

Malzemeler:

  • Rakam Oluşturma Oyuncağı ya da 8 parçadan oluşan herhangi bir materyal (Jenga parçaları, ahşap ya da plastik bloklar ya da Legolar olabilir)

Yaş:

  • + 3 Yaş

Kazanımlar:

  • Matematiksel Becerilerin Gelişimi
  • Rakamları Öğrenme
  • Mantıksal Düşünme
  • Parça Birleştirme (Parça-Bütün İlişkisi)
  • Problem Çözme Becerisi

          Öğrenmenin en etkili ve kalıcı yolu çok boyutlu öğrenmedir. Bu nedenle herhangi bir kavram öğretirken, öğrettiğiniz şeyi çocuğunuza görsel, işitsel, dokunsal vb. materyallerle sunmalısınız. Bir çok duyuya hitap eden kavramlar daha akılda kalıcı olacaktır. Rakamları görsel ve dokunsal olarak öğreniyoruz bugün. Bu oyuncak hem dokunsal hem de görsel olarak rakamların öğrenimi için çok etkili. Ayrıca parçaları birleştirerek rakam oluşturmayı gerektiriyor. Bu durumsa zihinsel aktiviteleri harekete geçiriyor ve parça-bütün ilişkisi kurmayı kolaylaştırıyor. Parçalar takılıp çıkarılarak farklı rakamlar oluşturuluyor. Mantıksal düşünme aktif hale geliyor. Problem çözme becerisi gelişiyor.

        Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki öğrenme aynı zamanda aşamalı bir süreçtir. Çocuktan bir anda her şeyi yapmasını bekleyemezsiniz. Bu süreç biraz vakit alacaktır. Biz önceliğimizi sayıları tanımaya ve dokunsal olarak hissetmeye verdik. Zamanla rakamları oluşturmayı da öğreneceğiz. Biz eğlendik size de iyi eğlenceler dileriz:)

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir