H1N1 (DOMUZ GRİBİ) ve GRİP AŞISI

     Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla artık insandan insana geçen, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla seyreden son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

    Ülkemizde grip salgınlarında solunum yolu semptomları olan hastalarda alınan örneklerin % 16’ında influenza A H1N1 (domuz Gribi) kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde mevcut aşının ve ilacın H1N1’e etkili olduğu gösterilmiştir.

     Eylül-Ekim-Kasım ayları aşı yapılması için en uygun zamandır. Risk grubunda yer alan 65 yaş üzeri ve 2 yaş altı bireyler, gebeler, kronik hastalığı olanlar, bakımevlerinde kalanlar, obezler, sağlık çalışanları, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, uzun süre aspirin kullanması gereken 6 ay- 18 yaş arası bireyler aşı yaptırmamışsa kış ayları içinde de aşı yapılabilir.

     Dokuz yaşından küçük ve daha önce hiç aşılanmamış çocuklara bir ay ara ile iki doz uygulanır.

     Grip aşısı uygulamasından ortalama 2 hafta sonra koruyucu antikor düzeyi oluşur, üçüncü haftada en yüksek düzeye ulaşır. Daha önce aşılananlarda koruyuculuk bir hafta sonra da başlayabilir.

     Aşıların çoğunda olduğu gibi grip aşısı da % 100 koruyucu değildir.

     Hasta kişiler hastalık belirtileri başlamadan 1 gün önce ve hastalık esnasında 7 gün süreyle bulaştırıcıdırlar.

     Hastalık, hasta insan sekresyonları ile temas sonucu veya damlacıkla bulaşır. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir. Bu belirtilerde mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

     Hastalığın teşhisi, burun akıntısı ve boğaz sürüntüsü gibi örneklerde virüsün genetik olarak saptanması veya kanda hastalığa karşı gelişen antikorların gösterilmesi ile konabilir. Ancak bu yöntemler zaman alıcıdır. Bir salgın sırasında genellikle klinik bulgular ile tanı koymak kolaydır. Ancak son yıllarda hızlı tanı testleri de geliştirilmiştir. Bu testler ile klinik örneklerden saatler içinde virüsün antijenleri saptanabilmektedir.

     Hastalığa yakalanmamak için kalabalık ortamlarda bulunmamalı, sık sık el yıkamalı. İnfluenza teşhisi koyulduysa evde istirahat etmeli, maske kullanmalı, öksürme ve hapşırma esnasında tek kullanımlık mendil tercih edilmelidir.

                                                                              Acıbadem Fulya Hastanesi

                                                                      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

                                                                                  Dr. Özlem Eryavuz     

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir