2017 AY AY GÜN GÜN ETKİNLİK TAKVİMİ- HER GÜNE BİR ETKİNLİK

     Çoğu zaman çocuklarımızla bir şeyler yapmak ister ama ne yapacağımıza karar veremeyiz. Düşünürken zaman geçer, yemek saati gelir, uyku saati gelir ve elle tutulur bir şey yapmadan günü sonlandırırız. Hayat koşturmacasında zaten çocuklarımıza çok fazla zaman ayıramıyoruz. Ev işleri, iş yaşamı, sorumluluklar derken nefes almaya dahi vakit bulamıyoruz. Kalan kısacık süreyi de çocuklarımızla zevkle geçirmek yerine, ne yapacağımızı düşünerek geçirmeyelim diye bir etkinlik takvimi düzenledim. Bu takvimi çok yoğun tutmadım. Genel olarak her gün için bir etkinlik düzenledim. Hafta sonları bazen iki etkinlik. Tabii siz isterseniz daha çok yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin kararınız.

      Etkinlik planımızın içeriğine bakacak olursak; her gelişim evresine hitap edecek etkinlikler koymaya özen gösterdim. Her ayın içerisinde; spor ve hareket etkinlikleri, mutfak etkinlikleri, müzik etkinlikleri, sanat etkinlikleri, matematik etkinlikleri, kavram ve dil etkinlikleri mevcut. Ancak tabii ki sadece bunlar yeterli değil. Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz her saniye çok kıymetli, çok özel. Mümkün olduğunca sevgi ortamını muhafaza ederek, kaliteli vakit geçirmeniz onun duygusal gelişimi için çok değerli. Bu etkinliklerin yanı sıra; sık sık yaşıtları ile birlikte zaman geçirmesi, aile büyüklerini ziyaret gibi zaman dilimleri de sosyal gelişimi için destekleyici olacaktır.

      Etkinlik takvimini kendinize göre uyarlamanız mümkün. Örneğin; Semt pazarını gezme ve gözlemleme etkinliğini mahallenize pazar kurulan güne ayarlamanız mümkün. Ya da diğer esnaf ziyaret günlerini değiştirebilirsiniz. İş yaşamınıza uyumlu olması da ayrıca önemli. Çalışmadığınız günlerde daha yoğun etkinlik düzenlerken, çalıştığınız günleri bir etkinlikle geçirebilirsiniz. Etkinliklerin yanı sıra her gün 15 dakika da olsa kitap okumaya özen göstermenizi şiddetle öneririm. Kitap okuma alışkanlığının temelleri okul öncesi dönemde atılır. Şimdi kazandırmadığınız alışkanlığı, okula başladıktan sonra kazandırmanız oldukça zordur. Çocuğunuz uzun süreli dikkatini hikayeye veremiyorsa; hikayeyi kısa tutun ve resimler hakkında konuşun. Kitaplarınızın bol resimli olmasına özen gösterin. Çocukların dil gelişimi, zihinsel gelişimi ve gelecekteki akademik başarıları için kitap okumak hayati önem taşımakta.

      Etkinlik takvimine bir gün önceden bakmanız ve malzeme gerekli ise tedarik etmeniz faydanıza olacaktır. Alışverişinizi aylık olarak da yapabilirsiniz. Genellikle fazla malzeme gerektirmeyen etkinlikleri etkinlik takvimine yerleştirdim. Ama yine de özellikle sanat etkinlikleri malzeme gerektiriyor. Hazırlıklı olun ki, etkinlik saati geldiğinde, etkinliği yapabilin. Etkinlik takvimini her aileye uyabilecek şekilde düzenlemeye çalıştım. Tüm illerde yaşayan çocukları göz önünde bulundurdum. Bu nedenle İstanbul’da bulunabilecek ya da gidilebilecek olan yerleri ve faaliyetleri planın dışında bıraktım.

     Etkinlik takviminin çıktısını alarak çocuğunuzun duvarına asmak ve yapılan etkinliklere tik atmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylelikle yaptığınız ya da yapamadığınız etkinlikleri kolayca görebilirsiniz. Çocuğunuzda tik atılan etkinlikleri gördükçe mutlu olur. Etkinlik takvimi Word programında hazırlanmıştır. Üzerinde değişiklik yapılabilir. Dosyaların açılabilmesi için bilgisayarınızda Office programının yüklü olması gerekir. Ayrıca alt kısma etkinlik takviminin fotoğrafları da konulmuştur.

      Yaptığınız etkinlikler hakkında konuşmak çok önemli. Arılar ile ilgili etkinlik yaptıktan sonra , arıların yaşamı hakkında konuşmanız; çocuğunuzun hem bilgi dağarcığını artırır hem de kelime hazinesini… Bunun için minik bir internet okuması bile yeterlidir. Okul öncesi dönem çocuğuna karmaşık ve detaylı bilgi vermeye gerek yoktur. Konunun özünü basit bir dille aktarmanız ona yeter.

      Etkinlik takvimi ay ay listelenmiştir. Her güne ait kutucukta bir (ya da iki) etkinlik yazılıdır. Kavram ya da fen ve doğa etkinliği kapsamında aylık konularda bulunabilmektedir. Bu konular haftalara bölündüğü için ardıllık teşkil eder. Bu nedenle sırasını değiştirmemeniz konunun iyice anlaşılması için gereklidir. Sanat etkinlikleri ya da diğer etkinliklerin sırası değişebilir. Kavram çalışmalarında etkinlik planına sadık kalın. Şimdiden güzel ve bol etkinlikli bir yıl geçirmenizi dilerim…

OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK

temmuz etkinlik takvimi şubat etkinlik takvimi nisan etkinlik takvimi ocak etkinlik takvimi mayıs etkinlik takvimi ekim etkinlik takvimi eylül etkinlik takvimi haziran etkinlik takvimi kasım etkinlik takvimi mart etkinlik takvimi aralık etkinlik takvimi ağustos etkinlik takvimi

Etkinliklerin birçoğunun yapılışlarını sitemizden bulabilirsiniz….

 

 

 

 55,778 total views,  4 views today

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

2 Comments

  1. elif 8 Ekim 2018 Reply
    • Vildan AslanAuthor 8 Ekim 2018 Reply

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.